Duża grupa osób ogrzewa swój dom węglem Jest to dosyć tania metoda grzewcza, która niestety jest niezmiernie szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w nie małej mierze przyczynia się do powstawania smogu, który może inicjować dużo chorób, lub też być jednym z czynników jakie przyczyniają się do ich powstania. Z powodu złego stanu powietrza, coraz więcej ludzi choruje na astmę, lub inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Rośnie również liczba chorych na nowotwory cechujące się wyjątkową złośliwością.

Na ogrzewanie przy pomocy gazu mało kto może sobie pozwolić, ponieważ cena gazu stale idzie w górę, ponadto generuje to konieczność założenia instalacji gazowej, a nie w każdym miejscu jest to możliwe. Oczywiście najlepszą możliwością jest pompa ciepła, jaka pozwala na ogrzanie zarówno budynku mieszkalnego, jak i wody w sposób ekologiczny. Energia otrzymywana z promieni słonecznych, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednak minusem tego typu rozwiązania jest wyjątkowo wysoka cena, jaka może nawet oscylować na poziomie 70 tysięcy złotych. Z tego powodu to opcja dla najbogatszych
.
Współcześnie rośnie liczba osób, które wybiera ogrzewanie pelletem. Ta moda pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten materiał. To nic innego, jak małe wiórki i pozostałości po obróbce drzewa, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe wytwarzają mniejszą emisję spalin, ale nie są od niej wolne. W trakcie ich spalania także wytwarzany jest popiół, który może być wykorzystany jako wysokiej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, czy też 20 kg, przez co bardzo łatwo go przewieźć, jak i przechowywać w domu. Bez wątpienia jego dodatnim aspektem jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne częste porządkowanie. To bardzo korzystna opcja, dla dla osób które mają mało czasu. Pellet jest także polecany, jako ogrzewanie dla ludzi cierpiących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, należy dokonać wymiany pieca. Do takiego rozwiązania dedykowane są specjalne kotły na pellet. Umożliwiają one spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet występuje w różnej wielkości, dzięki temu zmieści się nawet w bardzo małych kotłowniach. Obecnie na rynku jest duży wybór pieców, które posiadają rozmaite funkcje.

Wykorzystanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niewykonalne w przypadku pieców na węgiel. Wybierając taką metodę grzewczą trzeba w pierwszej kolejności kupić pellet bardzo wysokiej jakości, czyli taki, który posiada niską wilgotność. Nie może ona być większa niż 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej klasy pellet jest bardzo wydajny dzięki czemu można używać go znacznie dłużej. Dobrze jest wydawać pieniądze na materiał wysokiej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu pelletem, jest wyjątkowo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy rekomendują tę metodę grzewczą i zachęcają osoby które się wahają, aby z niej skorzystały.