Stale rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca kwestii ekologicznych skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz częściej sięga po proekologiczne rozwiązanie w zakresie dostarczania energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie ma co ukrywać, iż największą kreatywność w tym względzie mają właściciele zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają na terenie miast niestety muszą się dostosować do istniejących w nich standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś zainstalował w bloku solary słoneczne na balkonie. Jednak technika idzie cały czas do przodu, nie wykluczone jest zatem, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, i takie możliwości będą na porządku dziennym. Czym jest ogrzewanie solarne i kto może posiłkować się nim?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej. Co warto zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, trzeba pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednak warto pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w krótkim czasie. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być także wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad montażem kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwa rozwiązania. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą instalowane. Nie da się ukryć iż taka możliwość ma wyłącznie korzyści

Dlaczego warto korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Powodów ze względu na które dobrze jest przemyśleć korzystanie z ogrzewania wykorzystującego ekologiczne źródła jest przynajmniej kilka. Na pierwszym miejscu wymienić trzeba aspekt finansowy. Co prawda, słońce w Polsce występuje jedynie przez kilka miesięcy w roku – z tego względu ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może być się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie oznacza, iż inwestycja ta nie opłaca się. Jest zgoła na odwrót – w miesiącach o dużym nasłonecznieniu, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania da się obniżyć o prawie 80% montując panele słoneczne. Należy także zaznaczyć, że w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na gorącą wodę, może zostać dzięki panelom słonecznym zaspokojone w stu procentach. Oczywiście przy założeniu doskonałego nasłonecznienia okolicy. Aspekt finansowy to tylko jedna z korzyści systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Korzystanie z alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej pozwala na ogromną redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.