Sporo ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Są tacy, którzy decydują się na mozolną budowę własnego domu, ponieważ wiedzą, iż jest to inwestycja na z której skorzystają też ich dzieci. Często też pokutuje przekonanie, że lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za mieszkanie w którym będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, że dom poza bieżącymi kosztami, także niejednokrotnie jest źródłem niespodziewanych wydatków, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Uiszczając opłatę czynszową nie musimy się przecież martwić o remont budynku, np. odświeżenie elewacji, czy troskę o zieleń znajdujące się na osiedlu, gdyż takimi kwestiami zajmuje się administracja. Skoro korzystamy z jednego budynku musimy pogodzić się z faktem, iż wszelkie usterki pokrywamy w opłacie administracyjnej. Nie jest więc prawdą, iż mieszkanie w domu jest w ogólnym rozrachunku mniej obciążające budżet. Jeśli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie możemy miesiącami oczekiwać na wybudowanie nowego lokum, zamiast budować dom, możemy dokonać zakupu nowego mieszkania.

Jeśli jesteśmy przeciwnikami płacenia dodatkowo, możemy możemy rozważyć propozycję jaką jest mieszkanie bezczynszowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na takim osiedlu nie jest się pozbawionym zupełnie dodatkowych kosztów, np. wynikających z utrzymywania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszystkie koszty naprawy, czy awarii, jakie dotyczą budynku jego mieszkańcy ponoszą wspólnie. Można więc stwierdzić, że idea bezczynszowego mieszkania opłaca się do momentu wystąpienia jakiegoś defektu, jaki będzie wymagał większych nakładów finansowych. Niemniej jednak mieszkając w domu również nie można mieć pewności, że dach nie zostanie uszkodzony przez silne wiatry i będzie trzeba ponosić spore koszty naprawy. W sytuacji mieszkania bezczynszowego wiemy chociaż, iż przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić wydatków samodzielnie. Ideałem jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednakże nie zdarza się to nazbyt często. W budynku bezczynszowym mieszkańcy sami nim administrują, muszą więc dochodzić do porozumienia w kwestiach które dotyczą ich wszystkich. W przypadku zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszelkimi awariami i remontami w budynku, jak również utrzymywaniem czystości na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc mieszkanie bezczynszowe nie każdemu z tych względów będzie odpowiadać.

Deweloperzy chwalą propozycje lokali bezczynszowych jako pozbawionych minusów, jednakże jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak rewelacyjnie. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga zabiegania o wzajemne poprawne relacje i niekiedy zdolności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie czynszowe i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony skutków ubocznych jednak każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często jest z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania jakie znajdują się w ofercie dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się dużą popularnością, ponieważ lepszy ciasny, ale własny kąt niż wynajmowanie lokalu mieszkaniowego. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.