Bramy do zakładów powinny cechować się przede wszystkim trwałością i funkcjonalnością. Wybierając bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na uwadze sposób ich otwierania. Najlepiej funkcjonalne będą bramy automatyczne otwierane do góry. Zapewni to więcej miejsca w warsztacie. Bramy segmentowe to jedne z częściej wybieranych. Zbudowane są z profili stalowych ocynkowanych ogniowo, co zapewnia ich trwałość i niezawodność. Dają duże możliwości aranżacyjne ponieważ można je zakupić w różnych kolorach i dopasować do elewacji. Bramy segmentowe mogą występować także w wersji panoramicznej, co doświetli wnętrze budynku. Dobrym rozwiązaniem dla warsztatu samochodowego może być połączenie profili aluminiowych z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszystkie elementy bramy przemysłowej muszą działać bez zarzutu, dlatego zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wykonane są ze stali nierdzewnej.
Ważnym elementem są zabezpieczenia. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które sprzężone są z mechanizmem, jednak mogą działać także bez zasilania. Podstawą jest także dobry zamek. Ponieważ każda brama musi być w niego zaopatrzona. W razie zacięcia się automatycznego otwierania bramy, szczególnie w przypadku prowadzenia warsztatu samochodowego trzeba mieć do niej stały dostęp. Najczęściej zamki zabezpieczone są także kodem.
Poza aspektami ochrony przed włamaniem istotne jest także zachowanie BHP. Dlatego bramy do warsztatu samochodowego powinny być wyposażone w system zabezpieczający przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo dla bezpieczeństwa stosuje się panele przeciwzgnieceniowe.
W przypadku awarii automatycznego systemu powinno się mieć stały dostęp do usług serwisowych. Firmy cieszące się renomą na rynku posiadają zespół pracowników, którzy zajmują się naprawą bram zmechanizowanych. Szybkie usunięcie awarii jest priorytetem, szczególnie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego przed zakupem bramy automatycznej należy zorientować się w warunkach serwisowania i długości gwarancji oferowanej przez producenta.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne wykonywane są na wymiar. Zapewnia to idealne dopasowanie bramy. Panele z których zbudowana jest brama mogą być także lakierowane, czy też powlekane PCV. Najlepsze bramy wykonywane są według restrykcyjnych norm jakościowych, odporności na wiatr, przenikanie wody, czy też przepuszczalność powietrza, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym powinna być zapewniona odpowiednia temperatura, dlatego istotne jest zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia bramy. Najbardziej skuteczna i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją najczęściej się wykorzystuje. Zapewnia to komfort pracy mechanika, a także istotne jest z punktu widzenia napraw, szczególnie w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w komfortowych warunkach. Odpowiedniej jakości brama usprawni pracę warsztatu samochodowego i zwiększy mobilność.