Przekopujesz całą sieć w poszukiwaniu funkcjonalnego projektu dla własnego nowego domu? Byłeś już na setkach stron, lecz wciąż nie wiesz, jak sobie to ogarnąć? Czy wiesz, że nie jesteś jedyny z takim problemem i naprawdę całe mnóstwo osób zmaga się z takim samym dylematem. Tylko czemu tak jest? Bo przecież jeśli już zdecydujemy się na własny dom, to chcielibyśmy, żeby był on przejrzysty, funkcjonalny, ładny i niedrogi. Wszystkich tych cech mieć nie będzie, ale chociaż w momencie tworzenia projektu możesz uczynić wszystko, żeby iść w stronę ideału. Czy zdecydować się na gotowy szablon, a może lepiej wybrać się do architekta, który zaprojektuje dom tylko dla Ciebie i uwzględni różnorodne Twoje pomysły, biorąc przy tym pod uwagę takie rzeczy jak choćby wygląd i kształt działki, wymagania gdy idzie o przestrzeń publiczną w Twojej miejscowości i jeszcze parę podobnych zagadnień, które nawet nie przyjdą Ci do głowy, a doświadczony architekt z pewnością będzie o tym wiedział.
Posiadasz zarys pomysłu w głowie? Śmiało – udaj się po własny projekt domu i nie kupuj gotowca. Rzecz jasna do tego musisz posiadać większy zapas gotówki, jednak mając na uwadze to, że i tak pewnie musisz skorzystać z pożyczki a poza tym chcesz posiadać własny, wymarzony dom nie wahaj się ani chwili. Później te parę tysięcy będziesz mógł zaoszczędzić dzięki właściwemu wyborowi materiałów z których zbudujesz dom oraz planowi domu tego typu, który wykorzysta siłę tkwiącą w terenie.
Podczas tej inwestycji pamiętaj o paru podstawowych kwestiach, które na pewno ułatwią Ci zamieszkanie w nowym domu.
1. Nigdy nie umieszczaj jadalni i salonu z daleka od kuchni. Wręcz odwrotnie. Pamiętaj, że zapraszając gości będziesz zmuszony do biegania tam i z powrotem. Niedopuszczalne jest, by te dwa pomieszczenia znajdowały się na dwóch różnych piętrach.
2. Oddziel część gdzie śpisz od ogólnej. To nie tylko zasada, której powinieneś się trzymać w przypadku domu pełnego przyjezdnych – dlaczego mają oni zerkać do Twojej prywatnej sypialni? Poza tym dobrze jest po prostu oddzielić w jakiś sposób strefę komfortu od strefy codziennej czy strefy gdzie pracujesz. Wkraczając do tej części – ostatnio pojawiła się moda na sypialnie na górze, a przestrzeń życiową na dole – będziesz wchodzić fizycznie w drugi świat. Twój odpoczynek mógłby być dzięki temu pełniejszy. A do tego istnieje mniejsze ryzyko, że zapachy jedzenia podczas gotowania w kuchni dotrą do takiego miejsca.
3. Pomyśl o zapasowej łazience. Nawet nie musi to być większa łazienka z prysznicem. Rzecz w tym, że gdy do domu przychodzą goście z pewnością będą oni chcieli z takiego miejsca skorzystać – pomóż im w tym, nie przechodząc przez wszystkie piętra Twojego królestwa.
4. Miejsce na Twój samochód. Praktycznie każdy posiada samochód albo czasem nawet dwa, albo choćby jakiś jednoślad: rower, motor, skuter. Nie tylko trzeba posiadać na nie miejsce, ale także pomyśleć nad odpowiednim przejściem z garażu do domu – jeśli wykonasz je bezpośrednio, podczas mrozów będzie Ci przyjemniej, a nad garażem koniecznie wolną przestrzeń wykorzystaj na czytelnię, gabinet czy składzik. Na początku tego miejsca być może nie będziesz cenić, ale z biegiem czasu i wraz z ilością przedmiotów, będziesz zachwycony, że takie miejsce znalazło się w Twoim domu.

13 lutego 2018 admin , ,