Projektowanie wnętrz może być zarówno świetną zabawą jak i trudnym wyzwaniem. Wbrew pozorom jest to bardzo czasochłonne zajęcie, które wymaga nie lada cierpliwości. Jednych kręci urządzanie własnych wnętrz według upodobanego stylu i wymagań, dla innych jest to zadanie nużące i trudne. Oczywiście – każdy z nas jest inny i każdy lubi co innego, dlatego dla osób zainteresowanych projektowaniem wnętrz internet oraz magazyny tematyczne są pełne inspiracji, a dla osób, które nie mają czasu i sił są na rynku rzesze prawdziwych specjalistów, którzy fach mają w ręku i wyczarują z chęcią piękne wnętrza.

Styl

W projektowaniu wnętrz ważne jest między innymi, aby wnętrze było harmonijne i utrzymane w jednym stylu. Jeśli podoba ci się styl rustykalny, dużo drewna, firanek, jasnych kolorów to należy się go trzymać, a nie na siłę dodawać modny element w postaci chociażby blachy. Początkowo ten pomysł może się wydawać dobry, ale z czasem sam zobaczysz, że to zaburza całą koncepcję. Przeglądając internet lub czasopisma tematyczne sam wyrobisz sobie swój gust i zobaczysz, które aranżacje przemawiają do ciebie najbardziej.

Wykończenie ścian

Niestety, sam wybór mebli nie wystarczy. Także dobór stylu czy kolorów to nie wszystko. Czy wiesz, że wykończenie ścian też ma znaczenie? To od ciebie i twoich upodobań zależy, czy ściany pozostaną gładkie czy może wolisz coś co przypomina ceglaną ścianę. Niektórzy wolą boazerię, a inni znów tapety. To wszystko wpływa na ostateczny wygląd wnętrza i powinno współgrać z dominującym stylem.

Kolory

Kolory w domu są bardzo ważne. Nie tylko wpływają na wizualny odbiór wnętrza, czy jest ono ładne czy nie, ale kolory wpływają również na emocje człowieka. Jedne dodają energii, a inne znów wspomagają koncentrację i są dobre do nauki. Także wybór kolorów do pokoju, zwłaszcza tych pokrywających ściany, ma ogromne znaczenie.

Tak samo ważne są kolory, jeżeli chodzi o dodatki. Chyba każdy ma świadomość, że inne rzeczy wybierzemy, gdy chcemy ożywić wnętrze, a inne znów gdy wolimy wnętrza stonowane. Jeżeli chodzi o żywe kolory to bardzo ciekawym pomysłem jest pójście w styl marynistyczny i połączenie kolorów czerwonego, niebieskiego oraz białego.

Pamiętajmy też, że zazwyczaj inny kolor dajemy do pokoju dziewczęcego, a inny do chłopięcego. Ważne jest także to, że inne kolory możemy wziąć do dużych przestrzeni, natomiast do małych pokoi najlepiej sprawdzą się kolory jasne, które je optycznie powiększą.

Meble

Meble powinny być znów tylko ładne i modne, ale także funkcjonalne i komfortowe. Niestety, ale krzesło, które będzie najnowszym krzykiem mody i niekwestionowanym must-have wśród instagramowych influencerek nie spełni swojej funkcji, jeżeli nie będziemy w stanie na nim wygodnie usiąść w domowych pieleszach.

Inwestując w projekty wnętrz warto zainwestować też w wysokiej jakości meble, aby dumnie służyły nam przez lata.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by zaprojektować od a do z wnętrze swojego domu czy mieszkania możemy zgłosić się do profesjonalistów. Architekci potrafią wyczarować cuda.