W każdym jednym domku nadzwyczaj zasadnicza jest odpowiednia izolacja termiczna. Pozwala to na faktyczną gospodarność energii, gdyż nie pierzcha ona do środowiska. Dlatego stosuje się odpowiednie ocieplenia dachu, jakie mają za zadanie pousuwać mostki termiczne, np. wełnę termoizolacyjną, czy też piankę poliuretanową. Takie zabiegi będą niemniej jednak bezcelowe, jeśli nie zatroszczy się o odpowiednią izolację okien, przez które pierzcha najwięcej gorąca. Niezmiernie kluczowy jest zatem wybór najlepszego rodzaju okien, które zapewniają szczelność.
Okna plastikowe, które w większości wypadków są wybierane, znamionują się niską ceną oraz relatywnie dużą stabilnością. Jednakże, aby zatrzymały one temperaturę i nie przepuszczały zbytnio dużej ilości powietrza, powinny być zmontowane przez zawodowców, którzy w dodatku zapewniają gwarancję na swoje usługi, dzięki czemu w razie kłopotów można z niej skorzystać. Okna plastikowe nie wchłaniają promieni UV i tym samym nie modyfikują swojego koloru, alternatywnie do drewnianych. Jednak, aby były one trwałe, warto pokusić się na trójwarstwowe szyby. Tego typu okna energooszczędne, nie wypuszczają powietrza, są nadzwyczaj solidne. Z tej przyczyny warto zainwestować w wentylator.
Okna z drewna również mogą znamionować się energooszczędnością, pod warunkiem, że posiadają wysoki współczynnik Uw. Jeżeli, wybudowało się nowiutki dom i ma się wmontowane nowe okna, a mimo to w mieszkaniu ciągle jest zimno, a rachunki za ogrzewanie są zawrotnie wysokie, to znak, że są nieszczelne. Poza ogromnymi kosztami energii, nieszczelność okien, jest również tragiczna dla zdrowia, jako że powoduje przedostawanie się wilgotności, co z kolei owocuje pokazaniem się grzybów i pleśni na ściankach. Pierwszorzędnym rozwiązaniem, jest wymiana okien na pasywne, które pozwalają na prawdziwą oszczędność.
Wybierając ten model okien, należy wypróbować jego czynniki składowe, takie jak parametr Uf. Powinny być pokryte warstewką niskoemisyjną, co będzie świadczyć o jakości i stabilności. Dobrze jest zdecydować się na ramę z tworzywa sztucznego, bądź ze stali szlachetnej. Nie może być ona zbudowana z aluminium. Decydując się na gatunek energooszczędny trzeba zapytać sprzedawcę, czy posiada on certyfikat wydany przez renomowany instytut badawczy, który jest gwarantem i zatwierdzeniem najlepszej jakości towarów. Należałoby także zdecydować się na rodzaj, który zapewnia izolację termiczną.
Decydując się na zakup okien można wybrać się do stacjonarnego sklepu, gdzie sprzedawca doradzi nam najlepsze rozwiązanie w naszym przypadku. Istnieje tymczasem możliwość zakupu internetowo, w takim przypadku, jednakże musimy być już zdecydowani na sprecyzowany rodzaj i wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty. Na oknach nie powinno się robić oszczędności, jako że wybór odpowiednich, pomoże nie tylko zmniejszyć rachunki, ale także zwiększyć luksus i jakość użytkowania. Przy wyborze nie możemy się kierować wyłącznie stroną wizualną, najważniejsze są parametry izolacji, no i oczywiście ramki międzyszybowe. Odpowiedniej jakości produkty otoczone są wieloletnią gwarancją producenta, co zatwierdza ich solidność i pozwoli na długoletnią eksploatację.