Nie każdy lubi mieszkać na wsi. Mieszkanie poza miastem nastręcza wielu obowiązków podczas miesięcy letnich, jak i w zimie. Posiadając mieszkanie w mieście nie wykonuje się żadnej z tych prac. Mając dom na wsi trzeba zadbać o ogrzewanie, o stan budynku, o wywóz śmieci, o porządek na podwórku, o koszenie trawy i przycinanie krzewów i drzew. Poza tym w porze zimowej należy zadbać o odśnieżanie na posesji, jak i na poboczu drogi gdzie leży chodnik. Bo gdyby ktoś pośliznął się na chodniku koło posesji właściciela, to za wypadek odpowiada właściciel posesji. Tu sprawa jest dość kontrowersyjna, bo gdy chodzi o użytkowanie, to mówi się, że chodnik jest państwowy.

A gdy chodzi o odpowiedzialność w zimie, to okazuje się, że chodnik jest właściciela. Poza tym mieszkając na wsi trzeba pamiętać o zwalaniu śniegu z dachu, aby nie doszło do jego zawalenia. Oraz o usuwaniu sopli z dachu. Sople takie potrafią być bardzo niebezpieczne. Upadające z wysokości mogą nawet rozciąć na pół głowę przechodnia. Mieszkając w mieście i posiadając mieszkanie w bloku unika się tych pracochłonnych czynności. Mieszkanie w bloku jest marzeniem wielu osób, które widzą siebie wyłącznie w mieście. Jedni się w nim urodzili i dorastali. A inni pragną wyjechać ze wsi i zamieszkać w mieście. Rozglądają się za nowym mieszkaniem, które zazwyczaj jest bardzo drogie. Albo śledzą ogłoszenia i szukają takich ofert, jak sprzedam mieszkanie. I bardzo często znajdują pasującą dla nich nieruchomość lokalową, którą nabywają. Zdarza się dość często, że razem z mieszkaniem sprzedawane jest też wyposażenie mieszkania. Jedni nabywcy są zadowoleni z takiego stanu rzeczy, a inni nie bardzo, gdyż wolą sami urządzić wnętrza swojego mieszkania.

Uzyskując mieszkanie razem z jego wyposażeniem trzeba zrezygnować z marzeń o samodzielnym wyposażeniu i o urządzeniu go w swoim ulubionym stylu. Dlatego niektórzy odrzucają taki spadek. Były właściciel sam musi pozbyć się mebli i sprzętów. Albo pozostawia je za bezcen, po czym nowi gospodarze mieszkania rozdają je potrzebującym. I wtedy mogą wreszcie przystąpić do odnawiania mieszkania lub do remontu. Gdyż bardzo rzadko się zdarza, aby mieszkanie było w idealnym i odpowiadającym nowym właścicielom stanie. Przeważnie jest tak, że nowi właściciele nie tylko odnawiają ściany, ale również zmieniają podłogi i urządzenia sanitarne. Nie da się ukryć, że jest to dodatkowy koszt, ale nabywcy chcą czuć się w swoim mieszkaniu komfortowo i nie chcą korzystać z urządzeń poprzednich właścicieli. Urządzają wiec wnętrza mieszkania w swoim stylu i zgodnie ze swoimi potrzebami.

A potrzeby bywają różne. Jedni ludzie nie mają wielu potrzeb i wolą prostotę. A inni posiadają liczne potrzeby zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie są dzieci. Albo mieszka razem dwie rodziny, w sensie młode małżeństwo i rodzice jednego z małżonków. Wówczas aranżując wnętrza trzeba uwzględnić potrzeby i oczekiwania wszystkich mieszkańców. Jednak najczęściej jest to rodzina z dziećmi, dla których również trzeba przygotować odpowiednie wyposażenie.