Wiele młodych małżeństw marzy o własnym mieszkaniu. Niestety koszty budowy własnego domu są bardzo wysokie i najczęściej przewyższają możliwości osób, które niedawno skończyły studia i rozpoczęły pierwszą pracę, dlatego decydują się oni na zakup bądź wynajęcie mieszkania w dogodnej lokalizacji.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest kredyt na mieszkanie. Taką opcję wybiera większość młodych osób, gdyż oferty znanych i renomowanych banków są bardzo korzystne. Raty są elastyczne i nisko oprocentowane, co dodatkowo ułatwia spłatę. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wybór rat malejących, które z biegiem czasu są obniżane regularnie o kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych.

Wstępny wniosek można złożyć poprzez stronę internetową wybranego banku. Doradca klienta z najbliższego oddziału kontaktuje się z zainteresowaną osobą w ciągu kilku godzin.

Należy jednak pamiętać, aby kredyt ubezpieczyć na wypadek niespodziewanych zdarzeń, na przykład choroby lub wypadku, wskutek których klient straci zdolność do pracy. Ubezpieczenie to kwota kilkuset złotych.

Oczywiście, aby otrzymać kredyt trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy wykazać swoją zdolność kredytową i przedstawić dokumenty, które są zaświadczeniem o dochodach. Czas oczekiwania na decyzję banku to zazwyczaj kilka dni.

Szanse na kredyt mają małżeństwa, których dochód miesięczny to minimum trzy tysiące złotych. Większe trudności mogą spotkać osoby samotne, choć wykazują one podobny dochód.

Wybór mieszkania to również spory problem. Mieszkanie nowe, które jest duże i przestronne będzie znacząco droższe od mieszkania, które znajduje się w kilkudziesięcioletniej kamienicy. Jednak trzeba liczyć się z faktem, iż remont mieszkania w starym budownictwie będzie trudniejszy i kosztowniejszy. Stare mieszkania zwykle wymagają generalnego remontu, co wiąże się między innymi z wymianą okien, instalacji elektrycznej oraz hydrauliki.

Rodziny z dziećmi najczęściej decydują się na zakup mieszkania nowoczesnego, które można praktycznie urządzić i wyposażyć. Budynki zwykle wyposażone są w garaże i wygodne, przestronne windy. Doskonale, gdy mieszkanie posiada także balkon bądź przestronny taras, gdzie można spędzać długie, letnie wieczory.

Wyposażenie domu dobrze jest skonsultować z profesjonalnym projektantem wnętrz, który udzieli wielu cennych wskazówek i pomoże zagospodarować pustą przestrzeń. Od kilku sezonów w wielu mieszkaniach króluje styl minimalistyczny, skandynawski, loft, bądź prowansalski.

Inspiracji można poszukiwać również w wielu czasopismach, a także na stronach i portalach internetowych. Sklepy internetowe posiadają bardzo bogatą ofertę mebli i dodatków w atrakcyjnych cenach.

Wiele sklepów umożliwia stworzenie wirtualnego projektu swojego wnętrza poprzez specjalny program komputerowy. Dzięki temu klienci mogą szybciej dokonać wyboru odpowiednich mebli i dodatków.

Większość mebli dostępnych jest od ręki, jednak w niektórych sytuacjach na zamówione meble trzeba czekać nawet dwa tygodnie.