Własny dom lub mieszkanie to niespełnione marzenie wielu ludzi. Posiadanie własnego kąta daje nie tylko bezpieczeństwo i stabilność, ale też świadomość, że pieniądze wydawane na mieszkanie nie przepadają w kieszeni jego właściciela.

Oczywiście wiele osób świadomie nie decyduje się na zakup lokum, widząc w tym przeszkodę w swobodnym przemieszczaniu się. Umowę najmu można wypowiedzieć. Wynajmujemy firmę transportową i z całym dobytkiem przenosimy się, gdzie dusza zapragnie. Ale bądźmy szczerzy, nie wszyscy posiadają potrzebę częstego zmieniania miejsca zamieszkania. Wiele osób ceni sobie rutynę, którą wypracowali latami. Z przyjemnością spędzają wolny czas w miejscach sobie znanych. Świetnie czują się przed telewizorem z rodziną lub partnerem, albo przesiadując na działce pod miastem czy we własnym ogrodzie.

Posiadanie stałego miejsca zamieszkania bardzo ułatwia wychowywanie dzieci. Każde z nim może mieć własny pokój, znany sobie i będący ostoją bezpieczeństwa. Częste przeprowadzanie się nie sprzyja też zawieraniu trwałych przyjaźni i znajomości. To niezwykle ważne, gdy jest się nastolatkiem. Własny dom to także własny garaż. W miastach brakuje miejsc parkingowych. Nierzadko za możliwość trzymania samochodu na podorędziu trzeba płacić abonament sięgający nawet kilkuset złotych. Własny samochód we własnym garażu to pewność, że podczas postoju nie zostanie uszkodzony przez obcych, a także znaczna oszczędność pieniędzy. Dobrze, ale można powiedzieć, że wszystko to można mieć również w wynajmowanym domu lub mieszkaniu. Tak, w pewnym sensie. Długoterminowy najem daje nam większą stabilność. Możemy wynajmować lokum latami, co zdarza się przecież często. Ale wciąż jest to nieruchomość należąca do kogoś innego. Co, gdy właściciel postanowi po dziesięciu latach wynajmowania sprzedać dom lub mieszkanie, dając nam dwa miesiące na opuszczenie mieszkania? Po tak długim okresie przeprowadza to duży stres i ogrom obowiązków. Poza tym pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego znikają w kieszeni odnajmującego. Przepadają tam bezpowrotnie.

Nie bez powodu wspominam kredyt hipoteczny. Wszyscy jesteśmy świadomi, że zakup nieruchomości za gotówkę to rzecz niezwykle rzadka. Czasami zdarza się tak duży przypływ środków, ale raczej standardem jest zakup mieszkania lub domu z pomocą zaciągniętego kredytu. Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie. Zazwyczaj zaciągany jest na maksymalną liczbę lat, czyli 30. Przy obecnych cenach najmu rata miesięczna może wynosić równowartość miesięcznej opłaty dla wynajmującego. Warunki takiego kredytu są restrykcyjne i wymagają znacznej zdolności kredytowej. Jeśli nie jesteś w stanie sprostać wymaganiom samodzielnie możesz zaciągnąć kredyt wraz z małżonkiem, partnerem lub inną zaufaną osobą.

Wybór kredytobiorcy jest obecnie szeroki. Prawie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Chętnych do udzielenia kredytu jest wielu. Warto więc sprawdzić jak najwięcej ofert. Po podpisaniu umowy otrzymujesz pieniądze na zakup. Od tego momentu możesz cieszyć się własną nieruchomością.

3 lipca 2019 admin , , ,