Niemal każdego dnia słyszy się informacje o wysokim stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Smog pozostał codziennym i smutnym aspektem życia w mieście. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo szkodliwy oraz może wywołać wiele chorób, począwszy od zapalenia płuc, na nowotworach kończąc. Za taki stan rzeczy są odpowiedzialne procesy m. in.: ogrzewanie domu za pomocą niskiej jakości węgla, a także palenie śmieci, a co gorsza odpadów plastikowych. Pomimo kar orzekanych przez organy państwa nie można zaobserwować znacznej poprawy. Nowe piece są wyposażone już w specjalny filtr, który pozwala na oczyszczanie. Dzięki temu do środowiska wydobywa się mniejsza liczba niechcianych związków. Jednak nadal mnóstwo osób korzysta ze starego rodzaju pieców oraz paliw stałych, które nie nie powinny być już w użyciu ze względu na odbieganie od norm.
Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskanie ciepła. Stosowana jest przy użyciu rekuperatorów oraz kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest generowany przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z danej przestrzeni zanieczyszczeń. A zatem zanieczyszczone powietrze jest oczyszczane, co umożliwia również odzyskanie pewnego procenta ciepła. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za energię oraz zdrowszą atmosferę w naszym domostwie.
Współcześnie więcej ludzi cierpi na dokuczliwe alergie, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Doskonałym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. To także brak roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej funkcji nie ma obowiązku otwierania latem okien, żeby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w sezonie kiedy jest dużo uciążliwych owadów to bardzo przemyślane rozwiązanie które zapobiega ugryzieniom, które może być przede wszystkim niebezpieczne dla dzieci z uczuleniami.
Właściwa wentylacja sprawia, że pranie szybciej schnie, tak samo jak podłogi po umyciu. Istnieje również ciekawa opcja rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje tj.: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Należy podkreślić, że budowle, które posiadają rekuperację łatwiej sprzedać, a ich wartość jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej opcji.
Jeżeli planuje się budowę domu pasywnego lub energooszczędnego dobrze jest mieć świadomość, że w obu przypadkach niezbędne jest zamontowanie tego rozwiązania. To również oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które niewątpliwie są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to również ochrona środowiska oraz dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Troska o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie zamożni, jednak nie jest to prawdą. Zamontowanie doskonałej jakości urządzeń to nieco mniej niż dwadzieścia tysięcy złotych. Co ważne: już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Instalacja takiego systemu jest zatem rozsądną inwestycją. Dobrze jest zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też słuszna powinność względem środowiska czy też otoczenia. Warto sobie uświadomić, że rekuperacja jest niezbędna.

12 marca 2018 admin ,