Jednym z najważniejszych elementów domu są okna. Zapewniają izolację termiczną, zapobiegają tworzeniu się pleśni i grzybów. Bardzo często przy ich wyborze kierujemy się głównie ceną oraz ich wyglądem zewnętrznym. Niestety takie podejście skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się licznych nieszczelności. Idąc do sklepu, jesteśmy tez nieprzygotowani i nie mamy nawet podstawowej wiedzy w tym temacie, co bardzo często wykorzystują sprzedawcy, którzy doradzają nam najgorszy model z krótką gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni zakupić nowe okna. Warto też wiedzieć, że nieszczelności nie powodują tylko większych nakładów finansowych, które musimy przeznaczać na ogrzewanie. Niestety przyczyniają się też do powstawania chorób i częstych przeziębień, szczególnie u małych dzieci. Warto zatem zdecydować się na energooszczędne okna, które również wymagane są w przypadku budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Doskonała jakość wykonania oraz trwałe materiały sprawiają, że okna będą nam służyć przez wiele lat i realnie zmniejszą kwoty wydawane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wykonane z doskonałej jakości szkła, które cechuje niezwykła odporność. Można również zdecydować się na potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, gdyż jest to materiał nietrwały. Najważniejszy jest współczynnik Uw, który oznacza ilość ciepła jaka wydostaje się z domu przez okna. Im niższy współczynnik tym lepsze, zapewniające większą izolację termiczną okna. Tak samo ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być bardzo niski. Należy również wziąć pod uwagę parametr Uf, który oznacza przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakup okien powinniśmy także zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Jednak ważny jest tylko taki, który wydany jest przez znany instytut badawczy.
Na rynku istnieje szeroki wybór okien, które nazywane są energooszczędnymi. Jedne modele są tańsze, drugie droższe. Warto wiedzieć, że cena takich okien nie może być niska, gdyż przeważnie tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o gorszych i niesprawdzonych parametrach. Tylko renomowana firma może zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona wynosić przynajmniej 10 lat. Najlepsza jakość oraz materiały, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Kolejną zaletą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki potrójnym szybom, zapewnia się dodatkowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla zdrowia. Dzięki temu przynajmniej w domu nie będziemy narażeni na nadmierny hałas. Nawet jeśli mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, czy nawet lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to właściwy wybór.

13 lutego 2018 admin , ,