Wznoszenie domu, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Tym samym należy wyszukać dobrą firmę, zajmującą się konstruowaniem budynków od początku. Najlepiej by zajmowała się wszelakimi robotami od momentu fundamentowania, poprzez skonstruowanie budynku w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w rzeczywisty sposób zredukować koszty, które jednakże nie należą do najmniejszych.
Każda firma budowlana przeprowadza z początku kosztorys. Od niego wszystko się rozpoczyna. Jest on jednak szacunkowy, bo choć ekipa stara się dotrzymać umowy z klientem, to pomimo tego zawsze mogą pojawić się w pełni nieoczekiwane kwestie, które spowodują podwyższenie pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę, jest technologia budowlana. W znacznym stopniu tańsze od sztampowych murowanych budynków i cieszące się znaczną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, budowany jest szkielet budynku, który wykonany jest z drzewa. Zasadniczy jest każdy odstęp drzewianych słupków, które spajane są za pomocą dwóch oczepów, które spinają także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. Następnie od strony wewnętrznej układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. rozmieszcza się następującą warstwę ocieplenia i kładzie się tynk dekoracyjny.
Wiele osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Konstrukcja domów w tej technologii generalnie jest nawet kilka razy tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim domom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z niewiedzą albo złymi doświadczeniami z podrzędnymi fachowcami. Przy stawianiu budynku tego typu, z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Tylko dobrej jakości drewno zagwarantuje, że budynek wolnostojący będzie posiadał solidną konstrukcję. Ogromnie istotna jest również bardzo porządna izolacja ścian zewnętrznych, aby nie dogrzewał się w lecie, a zimową porą szybko nie tracił ciepła.
Najoczywistszą zaletą tej technologii jest szybkość stawiania budynku. Nawet w trzy miesiące zdoła powstać dom pod klucz. Jeżeli więc dysponuje się ograniczonym budżetem i chce się postawić własny dom, będzie to odpowiedni wybór.
Budowa domów murowanych jest nieustannie najbardziej popularna w Polsce. Najczęstszy problem stanowi jednak nagrzewanie budynku, które pochłania niemałe koszta. Niemało osób decyduje się na systemy solarne, jakie wiąże się z standardowym ogrzewaniem. Jeśli jednakże buduje się dom od podstaw, należałoby porządnie zaciekawić się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowa potrzebuje nadzorowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Żeby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich domach obok kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni ekologiczny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki zależny jest od preferencji i majętności portfela. Ze względu na rosnące ceny energii poszukuje się przeróżnych możliwości w technologiach budowlanych, które odpowiednio zastosowane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort przebywania w jak najbardziej odpowiednich warunkach.