Często pojawia się zdanie, że mogę nie mieć świetnej kuchni, salonu czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w idealnym stanie. W łazience spędzamy zazwyczaj naprawdę mnóstwo swojego czasu, zwłaszcza my, dziewczyny, z tej przyczyny to miejsce powinno być odpowiedzią na nasze największe potrzeby. Ma być przestrzeń na każdy drobiazg i także na upragnioną wannę. Która z kobiet nie marzy o urządzeniu sobie od czasu do czasu ciepłej kąpieli z pachnącym płynem mając przy sobie odrobinę wina? Prawdę mówiąc także małe pomieszczenie da się zaaranżować w taki sposób, żeby znalazło się miejsce na wszystko, czasem jednak ta wanna się nie wciśnie i można w zamian za to zainwestować w prysznic. Ale i tu można pokombinować kupując taki z hydromasażem, albo wbudowanym wodoodpornym radiem.
W każdym razie aranżacja łazienki jest procesem pochłaniającym trochę czasu, ale w tym samym momencie miłym i daje później dużo satysfakcji po wykonanej pracy. Trzeba tym samym nauczyć się paru uniwersalnych kwestii, które pomogą w ogarnięciu początków, które zapewnią funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono strasznie ciasne.
W aranżacji małej łazienki niezwykle istotne będzie to, żeby zachować odpowiednie odległości pomiędzy różnymi elementami wyposażenia. To oznacza, że m. in. przed umywalką potrzebujemy około 70cm, a przed toaletą powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją bezproblemowego poruszania się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Przy mikroskopijnych łazienkach trzeba też zastanowić się nad kwestią, w którym miejscu ustawić pralkę. Czy jednak wygodniej będzie trzymać ją w kuchni, niż gdy miałaby nam zagracić miejsce. Jeśli inne pomieszczenie to też nie jest dobre miejsce na takie urządzenie, to pralkę postaraj się umieścić w takim miejscu, żeby w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni na jej powierzchni i poukładać tam przydatne rzeczy albo kosmetyki. Pomyśl też nad pralkami ładowanymi od wierzchu. Co prawda niczego na niej nie ustawisz, jednak także nie będziesz myśleć o miejscu na otwarcie drzwiczek. Identyczny kłopot jak w kwestii pralki jest z koszem na brudne ciuchy, który śmiało możemy umieścić w sypialni.
W sytuacji posiadania ciasnej łazienki będzie całkiem ważne to, żeby ją wizualnie powiększyć, z tej przyczyny właśnie dużych sprzętów jak wanna czy brodzik raczej nie umieszczaj na wprost wejścia, bo to optycznie bardzo to miejsce pomniejszy, a z kolei okno na przeciwległej ścianie zdecydowanie pogłębi wizualnie to miejsce, niestety okna w łazience ciągle należą do rzadkości, gdy je posiadasz, to w całości użyj jego możliwości. Jeśli go brakuje, to zapełnij tę lukę większym lustrem, które dodatkowo satysfakcjonująco oświetlisz. Tak samo będzie w kwestii dobrania barw – im ciaśniejsza przestrzeń, tym chłodniejsze kolory, które powiększą przynajmniej optycznie niewielką łazienkę.
Pamiętaj, że perfekcyjnym rozwiązaniem przy niewielkich łazienkach jest rozwiązanie braku zamontowania standardowego prysznica, a w zamian za to wstawienie szyby od ziemi do sufitu, która oddzieli połowę kąpielową od zwykłej. Pamiętaj, iż szkło i bardzo jasne barwy wprowadzą do Twojej łazienki nie tylko parę dodatkowych, optycznych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale również zagwarantują jej lekkość i zgrabność, co w tak małych przestrzeniach jest niezwykle istotne. Nie bój się też ryzyka związanego z z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!